Vítám vás na svých stránkách!

Budu rád, když vás něco na následujících stránkách zaujme.  Najdete zde zejména ukázky "obrázků od srdce", tj. nefotografovaných za účelem zisku. Také několik drobností o které se s vámi chci podělit.

Specializuji se na obor reportáž. Snažím se každou svoji fotografii dopředu promyslet a spoušť mačkám s nadějí, že má myšlenka na ní bude vidět. Pokud chcete vidět mojí současnou tvorbu a nějaké drobnosti odjinud, navštivte můj profil na facebooku.

Do Fotomixu umisťuji fotografie, včetně nejnovějších. | Srozumitelně jsem se snažil vysvětlit základy fotografování a předat Vám mé zkušenosti v části Škola fotografie. | Jeden z mých WorkShopů byl kdysi i s panem Karbusickým, vydavatelem časopisu Photo Life. | Moji, celkem běžnou, ale vytrvalou cestu k dnešním výsledkům jsem popsal v části Já a mé foťáky. | V Básních jsou různé drobnosti, včetně básně R. Kiplinga - KDYŽ s rozborem.

Přeji vám, aby čas strávený nad mými stránkami, byl časem stráveným příjemně.

Fotograf Marek Svatoš. *1966 Pardubice

Marek 2014

             

 

 

Marek Svatoš

         Každý fotograf, který si troufne vystavovat nějakou část svého díla, má celkem oprávněný pocit, že musí své diváky něčím zaujmout. Představit něco, co je nevídané. Fotografie je ale ve svém základu mezi jiným uměním trochu znevýhodněna svoji podstatou, kterou je zobrazení již existující situace nebo věci. To znamená něčeho, co může vidět každý, kdo je v okolí. Když to ale může vidět každý, jakpak tedy vzbudit dojem nevídané jedinečnosti či pozoruhodnosti? Jak tedy vyloudit z diváka to vytoužené obdivné óó, nebo ách? Fotografové to řeší různě. Někdo jede do daleké ciziny a přiveze jinak barevné obrázky jiné kultury, než jsme zvyklí. Někdo jede do válečného konfliktu, kde si naaranžuje emotivní scény. Někdo léta vstává ve čtyři hodiny ráno a obchází stejný kus lesa, aby jednou přinesl krásné obrázky přírody, zahalené v mlze. Jiný rozvášní počítač a osciluje na samé hranici fotografie a jiné grafiky.

Svoji výstavou říkám, že tohle všechno dělat sice můžete, ale nemusíte. Já si velmi vážím fotografů, kteří umí udělat pozitivní fotografii života okolo nás tak, že se nad ní pozastavíme s pocitem „páni“, „no jó“, „aha!?“. Může to být třeba reportážní fotografie, ale také stačí, myslím, jít i naší přírodou jen tak, mít oči a srdce otevřené a být připraven zaznamenat krásu, kterou potkáte. Myslím a věřím, že s otevřenýma očima krásu uvidíte, s otevřeným srdcem ji pocítíte a pokud ty oči a srdce necháte otevřeny dost, a dost dlouho, pak třeba zahlédnete i svoji úlohu v tom všem, co je okolo nás.

Na tuto výstavu jsem zařadil fotografie, o kterých předpokládám, že je z nich cítit ta atmosféra místa, nebo záměru. Ostatně, posuďte sami.

 

         Pokud se Vám budou mé fotografie líbit, napište mi o tom na Facebook, nebo na e-mail: marek.svatos@iol.cz.

Marek Svatoš.