Kompakty:

Tuto stránku věnuji těm, kteří se rozhodují mezi kompaktním fotoaparátem či zrcadlovkou.

Přeskočit následující řádky doporučuji těm, kdo:
a) mají zkušenosti s fotografováním kompaktem i zrcadlovkou a vědí, co život s nimi přináší,
b) nechtějí číst obecné úvahy,

c) fotí mobilem.

 

 

Kompaktních fotoaparátů je příliš mnoho různých druhů. Z tohoto důvodu zde mohu popisovat jen zlomek vlastností, společných většině. Podrobnosti o jednotlivých přístrojích si prosím vyžádejte u prodejců.

        Pokud si budete chtít koupit fotoaparát, budete pravděpodobně zvažovat, zda si pořídit zrcadlovku1 nebo kompakt, který vyjde levněji. Objektivy dražších kompaktů se v současné době svými optickými vlastnostmi mohou blížit objektivům pro zrcadlovky. I vlastnosti ovládání se vám budou patrně zdát velmi obdobné, jako u zrcadlovek. Navíc kompakty se mohou, svojí velikostí a nenáročností údržby a obsluhy, jevit jako ideální přístroje na cesty. Ale je na místě úvaha, zda si radši nepřiplatit na mobilu, než koupit levný kompakt.

        Zdálo by se tedy, že z hlediska "fyzikálně-mechanických" vlastností může dobrý kompakt zrcadlovku nahradit. Řekl bych, že skutečně hodně záleží na současné, ale i budoucí "náročnosti" fotografa, který se musí rozhodnout, jakým vlastnostem přístroje dát přednost.

        Malá velikost a váha kompaktu jsou často chápány jako rozhodující plus a důvod ke koupi. Musíme si však uvědomit, že na malém přístroji je všechno malé. Málo místa pro držení, malé ovládací prvky, malý hledáček a malý, nevýkonný blesk blízko objektivu. Malý, lehký přístroj držíte podvědomě křečovitěji nebo ležérněji, než by bylo potřeba. Tyto vlastnosti vám mohou buď přímo (malý hledáček, ve kterém nevidíte dobře, kde máte okraj snímku a nafotíte proto "blešky" na velkém trávníku), nebo nepřímo (držení, automatika nemívá mnoho variant nastavení a pod.) zabránit v pořízení dobré fotografie.

Nehledě na to, že čím menší čip, tím více nectností, jako šum, malé rozlišení, malé ISO atd.

        Na rozdíl od zrcadlovek, kde můžeme měnit blesk, objektivy a filtry, je kompakt řešení konečné a bude-li vám vadit, že dělá červené oči3, nebo že nemá vhodný zoom, nezbude, než časem stejně koupit zrcadlovku1.

Co se mi u zrcadlovky nestává:
        U zrcadlovky Nikon D 5300 se mi nestává, když už mi visí na krku a já chci rychle něco vyfotit, že bych ji špatně uchopil, nemohl najít díru hledáčku, špatně vyzoomoval, protože bych pořádně neviděl, co fotím, špatně zaostřil, protože fotografovaný předmět by nebyl přímo ve středu políčka. Stiskl spoušť a než by přístroj všechno změřil a spustil závěrku, byl by původní záběr pryč, já fotil co nechci, při tomto vědomí si hnul s foťákem a tím dokazil záběr. Reálně hrozí, že jedna nebo několik zmíněných okolností může při fotografování s kompaktem nastat.

1Zrcadlovka = obecně - fotoaparát, který v hledáčku používá odraz zrcadla. Jednooká zrcadlovka = dnes nejpoužívanější přístroj, kdy se obraz dostává do hledáčku přes objektiv,  zrcadlo (které je v momentu fotografování sklopeno) a skleněný hranol, převracející odražený obraz do správné polohy v hledáčku. Dvouoká zrcadlovka = dnes zastaralý přístroj, nepoužívající hranol, držený tak, abychom viděli obraz na matnici oběma očima (držený například v oblasti břicha), často s nepohyblivým zrcadlem a tedy ještě jedním objektivem bez zrcadla pro fotografování (např. typ Flexaret, Ljubitěl, Pentax i Pentacon six).

2Základní objektiv = objektiv s ohniskem, při kterém nedochází ke zkreslení záběru. Určí se z úhlopříčky negativu, nebo čipu. Pro každou velikost negativu nebo čipu má jinou ohniskovou vzdálenost. Pro velikost kinofilmu je f=50mm.

3Červené oči vzniknou, když paprsky blesku projdou rozšířenou zorničkou oka, na červenou, překrvenou sítnici, odrazí se zpět a dopadnou na film. Tomu zabráníte, když: a) dáte blesk dále od osy objektivu (paprsky se od sítnice odrazí a dopadnou mimo váš objektiv), b) donutíte všechny fotografované zorničky, aby se stáhly (což předpokládá, aby chvíli nepřetržitě zíraly do fotoaparátu, který na ně nepříjemně "mrká", nebo svítí - tzv. funkce proti červeným očím), c) fotografujete při takové úrovni osvětlení, kdy jsou zorničky přirozeně stažené.

 

O souvislostech mezi časem, clonou a citlivostí filmu v části "Převodní tabulky".


V "chytrých knihách" se lze dočíst mnoho podrobností a upřesnění k tomu, co jsem zde napsal. Doporučuji si je např. půjčit v knihovně a přečíst. Pokud bych zde uváděl nějaký vyslovený "blud" tak mi o tom prosím napište, ale jinak bych upřesňováním zde napsaného nerad vytvořil další knihu. Předem děkuji za pochopení.