FOTOLAB - DOKONALOST V BARVĚ - NYNÍ I V DIGITÁLNÍCH FOTOGRAFIÍCH

Na závěr kurzu

Závěr eLearningového kursu

Dnešní eLearningové kursy navazují na populární „tištěné“ Interaktivní dálkové kursy. Tato forma studia, tolik populární ve světě, byla díky mnoha okolnostem v 70. a 80. letech potlačována a v Československu ji popularizovali vlastně jenom známé svazarmovské kursy číslicové techniky.

Po přelomu na počátku 90. let nastal i boom v publikačních činnostech. K tomu významně přispěl i IT průmysl. DTP Studio založilo známou multimediální edici CD Labyrint a zde se mnozí legální a nelegální uživatelé setkávali s řadou multimediálních publikací – od encyklopedií typu DeEcclessia, přes specializované oblasti jako např. Průvodce světem financí či FotoStudio až po komplexní tituly typu CD Labyrint.

Na počátku nového tisíciletí se obecně ukazují off-line nosiče jako problém. Náklady, rychlost, možnost zneužití… to vše nutí k zamyšlení. V oblasti vzdělávání jednou z možností je určitě návrat k on-line metodám formou eLearningových kursů. Vám, abonentům tohoto kursu už nikdo nevezme, že jste byli na začátku.

Samozřejmě, že se dnešní formy budou vyvíjet k dokonalejším, že se možnostem dnešních technologií a x-chatům budeme smát, ale Vy máte náskok! Je jen na Vás jak toho využijete.

Provoz

Po přihlášení jste pravidelně do Vaší e-mailové schránky dostávali v týdenních intervalech informaci s URL odkazem, kde jste si nahrávali jednotlivé lekce, které byly v komprimovaných souborech. Ty pak stačilo rozbalit do příslušného adresáře a mohli jste začít studovat!
Tato forma výuky Vám umožňovala, abyste se věnovali studiu v době, kdy máte čas (respektuje období prázdnin a dovolených) a zároveň jste nemuseli být stále připojeni k internetu. Všechny dokumenty jsou čitelné v běžném internetovém prohlížeči a mají formát HTML a tak jsou stejně jako jejich obsah nezávislé na platformě PC nebo Apple Macintosh.

Novinkou bonusových verzí eLearningového kursu byly OnLine konference, kterých se v týdenních intervalech zúčastnilo 8 zajímavých osobností a autorů kursu. Na rozjezd se mnozí zasmáli některým hláškám „Těžkýho Pokondra“. Při tom se nevědomky naučili orientovat v on-line konferencích. Zástupce z hlavního stanu HP kvalifikovaně odpovídal na otázky kolem ataku HP v oblasti levných DF a inkoustových tiskáren a spotřebního materiálu. Spoluautor kursu ing. Jenne kvalifikovaně a trpělivě vysvětloval zásady zpracování digitální fotografie a profesionální fotograf David Kraus naopak prozradil své zajímavé přístupy ke své profesi. Jedna z nejzajímavějších konferencí s Ondřejem Neffem se táhla na vlně digitální fotografie ve všech oblastech. Zástupce společnosti Fotolab naopak svým specializovaným a profesionálním přístupem dovedl komunikovat se všemi účastníku 7. on-line konference a zbavil je tak pocitu o drahé a složité cestě z DF ke standardní fotografii.

Překvapením pro všechny účastníky kurzu byla vyhlášená anketa dotovaná nejen zajímavými výhrami ale i fantastickou možností pro všechny – „vyvolat“ si zdarma 5 digitálních fotografií ve společnost FotoLAB a vyzkoušet si tak prakticky tuto moderní službu.

Další oceňovanou zkušeností byl velký zájem o specializovanou nabídku zajímavých produktů. Zde jsme za posluchače kursu s dodavateli srdnatě bojovali a snažili se pro ně získat výhody, které jsme promítali do zajímavých cen. Snad největší „štiku“ jsme ulovili u dodavatele speciální Mylarové fólie a extrémní zájem též vyvolala dnes již kultovní kniha Velká tajná kniha digitální fotografie s podpisem Ondřeje Neffa. Ani ostatní nabídky nezapadly a reprografická sada Norman se stane fenoménem, který digitální fotografie na své cestě k vítězství potřebovala.

Výstupní znalosti

V eLearningovém kursu jste měli možnost se seznámit s konstrukcí fotoaparátu a poznat jeho základní prvky a příslušenství. Od základu fotografování, přes poznání důležitosti světla jsme se dostali až k lekci, kde Vás David Kraus na jednotlivých příkladech seznámil s pohledem profesionála na jednotlivá témata fotografií. Jestliže první polovina kursu byla věnována procesům vzniku fotografie, pak druhá polovina kursu se věnovala jejímu zpracování. Zde Vám jednotlivé postupy jasně demonstrovaly výhody digitálního zpracování. Poslední lekce pak ukazuje možnosti využití digitální fotografie v atraktivních a zatím opomíjených aplikacích.

Studium těchto témat Vám přineslo větší možnosti využití Vašeho digitálního fotoaparátu, lepší orientaci v „problémových“ oblastech, lepší efektivitu práce, kdy se můžete snadno a rychle pustit do činností, třeba v oblasti digitální reprografie, které jste dosud jen odkládali a určitě i lepší profesní využití. Digitální fotoaparát pro Vás určitě nebyla špatná investice.

Víte že eLearningový kurs Digitální fotografie I znamená práci 6 autorů, takřka 1000 autorských stran textů, 344 fotografií a obrázků. 8 lekcí převedených do tištěné formy znamená barevnou knihu o 277 stranách s množstvím exklusivních informací. To vše měli účastníci letního prázdninového semestru ve svých počítačích zdarma jako dárek od společností Hewlett-Packard, Fotolab a DTP Studio.
V elektronické podobě představoval objem přenesených dat přes internet 15 GB. Statistická čísla datových přenosů ale nic neříkají o potížích s přesměrovanými e-maily, s chováním některých uživatelů, s neprostupností v některých interních vnitropodnikových sítích… Přidáme-li k tomu i mimořádné stavy související s letošními povodněmi jsem rád, že to máme za sebou. Věřím, že vy také.

Jak dál

Dalšími možnostmi jak pokračovat ve zdokonalování znalostí jsou Workshopy. Specializovaný Workshop „Bezpečná příprava dat pro osvit“ je věnován těm, kteří se potýkají s problémy profesionálního publikování. Ve stádiu příprav jsou i specializované workshopy o fotografování s Davidem Krausem (budeme informovat). Uvažujeme i o pokračování kursu ve speciálních oblastech – jako první to bude fenomén Digitální reprografie. To určitě přivítají všichni majitelé reprografické sady Norman, na kterou bude tento kurs „ušit“

Další typy kursů „Grafický design v reklamě“ a „Předtisková příprava“ své úspěšné premiéry měly loni a ještě letos se dočkají opakování. Zajímají-li Vás tyto oblasti určitě stojí za to se na www.dtpstudio.cz přihlásit. Nechcete-li čekat vyplatí se za „pár korun“ pořídit na našem on-line shopu titul CorelCD Labyrint z kterého tyto kursy vycházejí.

PhotoImage Digital > Výkonný software pro Váš digitální fotoaparát